Beşiktaş'ta yüzlerce bisikletli pedal çevirdi... #bisikletsürbeşiktaş

Beşiktaş Belediyesi'nin düzenlediği, "Bisiklet Sür Beşiktaş" etkinliğinde yüzlerce vatandaş pedal çevirdi.

Beşiktaş Belediyesi, PAGÇEV ve TREK’in desteği, İstanbul Üniversitesi Bisiklet Kulübü’nün işbirliği ile bir bisiklet turu düzenledi. Tur, 28 Haziran Pazar sabahı saat 09.30’da Dolmabahçe Saat Kulesi’nde başladı ve Aşiyan’dan dönerek Kuruçeşme Arena’nda sona erdi. Yaklaşık 13 km olan sahil güzergahında gerçekleşen etkinlikte, bisikletle ulaşımı özendirmek amaçlandı.

Bisiklet Sür Beşiktaş etkinliğine Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da katıldı. Başkan Hazinedar, etkinlikte yüzlerce bisikletliyle birlikte pedal çevirdi.

Dolmabahçe'de bir araya gelen bisikletliler, buradan Kuruçeşme'ye bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla pedal çevirdi.

PAGÇEV Başkanı Yavuz Eroğlu ise bisiklet ve spor için bir arada olduklarını söyleyerek, "Spor çok güzel ama bisiklet ayrı bir güzel. Çünkü biliyorsunuz hepimizin sorunu şehirlerimizdeki hava kirliliği. Bunun çözümünde en önemli etkenlerden biri arabalardaki salınımı azaltmamız gerekiyor. En büyük çözüm bisiklet. Bisiklet yollarının da çok olması medeniyet şehrinin bir göstergesi. Çevre için, insanların daha rahat bir yaşam sürmesi için herkesi bisiklet kullanmaya davet ediyorum" dedi.

Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ise İstanbul'un zemin şartlarının bisiklet ve motosiklet kullanmayı cazip kılmadığını ifade ederek, "Bisiklet çocukluktan itibaren hayatımın bir parçası. Ama İstanbul'un olumsuz koşullarında böyle etkinlikler yaparak bisikleti unutturmamaya, daha etkin kullanmaya ilişkin mesaj vermeye çalışıyoruz. Yüzlerce bisikletliyle beraber yaz, sahil, boğaz ve bisiklet günü yaşayacağız. Birkaç etkinlik ile bisiklete ilgiyi öne çıkaramayız, sadece bunlar yeterli değil. Büyükşehir ile önemli çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bisikletin popüler olarak kullanılacağı ana arterler Büyükşehir Belediyesi'ne ait. Burada sadece gençlere çocuklara mesaj vermiyoruz Büyükşehir Belediyesi'ne de mesaj veriyoruz" şeklinde konuştu.