Dünya Çevre Günü için Ortaköy'de buluştuk :)

Beşiktaş Belediyesi ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği, 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Ortaköy Sahili’nde “Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği” ve sualtı temizleme çalışması düzenledi.

Beşiktaş Belediyesi ve Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği’nin birlikte düzenlediği” Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği ve Dünya Çevre Günü etkinliği” 5 Haziran Cuma günü Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı işbirliği ile Ortaköy Sahili’nde yapıldı.

Şenlik alanında; yarışmalar (resim, kısa öykü ve slogan), deniz sunumları, performanslar, kukla tiyatrosu, “Ben Çöp Değilim” ve “Su Perisi” tiyatroları, geri dönüşüm konteynerleri ile perküsyon performansı, STH Açık Hava Sergisi ve pek çok farkındalık etkinliği yer aldı.

“Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği”ne; çevre ilköğretim okullarından 300 kadar öğrenci, PAGÇEV, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğin en dikkat çekici anı ise sualtı temizlik dalışı ve sualtından yapılan canlı yayındı. STH Sualtı Temizlik Ekibine, Sahil Güvenlik Komutanlığı da 4 dalgıcı ile destek verdi. Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar da dalış kıyafeti giyerek Ortaköy Sahili’nden suya daldı ve sualtı temizleme çalışmasına katıldı. Hazinedar canlı yayında Boğaz’a dalış yaparak çöp topladı ve sualtında çocuklarla konuştu. Sualtında yaklaşık 15 dakika kalan Hazinedar, interkom bağlantı sayesinde sahildeki çocuklarla su altından sesli ve görüntülü iletişim kurdu. Sualtından topladığı atıklarla çıkan Başkan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Başkan Hazinedar konuşmasında, “Dünya Çevre Günü kapsamında Ortaköy'de gerçekleştirdiğimiz Çocuk ve Deniz Şenliği'nde çocuklarımız ile buluştuk. İstanbul Boğazı'na dalarak deniz altındaki atıkları temizledik. Daha temiz bir Boğaz için mücadeleye devam edeceğiz. Çocuklarımızı ne kadar su altıyla, denizle bütünleştirirsek, onları koruyacak bir nesli daha kolay yetiştiririz. Çünkü bu bilinçlenme ancak ve ancak yaşayarak oluyor. Dolayısıyla benim için ilginç bir deneyimdi. Bu etkinlik boğaza dair hem bu gün azalan balık popülasyonunu hem de balık çeşitliliğine canlı çeşitliliğine ilişkin önemli bir mesajdır. Boğaz dünyada en güzel noktalardan bir tanesi bizim için. İstanbul’un kalbi Beşiktaş’ta çok önemli bir sahil bandı var. Buradan doğayı, denizi, sahili, boğazı koruyarak bir mesaj veriyoruz. Dünya Çevre Günü kutlu olsun” dedi.

Beşiktaş Belediyesi, Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği (STH) ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği'nde pek çok TV kanalı canlı yayın yaptı.