Dünya Çevre Haftası Etkinlikler

Dünya Çevre Haftası kutlamaları kapsamında yapılan etkinlikler aşağıdaki gibidir:

30 Mayıs 2016 tarihinde Hamiyet Gerçek İlkokulu ve Org. Kami Güzey İlkokulu öğrencileri ile  birlikte su canlılarını keşfetmek adına İstanbul’da bulunan özel bir akvaryuma gezi düzenlenmiştir.  Bu gezi kapsamında öğrenciler çevreyi ve canlıları koruma konusunda bilinçlendirilmiş ve farkındalık kazandırılmıştır. Burada öğrencilerin, en büyük köpekbalığı ailesiyle tanışmaları, yüzgeç avcılığı hakkında bilgilendirilmeleri, kaplumbağaları korumak için neler yapılması gerektiğini öğrenmeleri, denizatı bakım evini ziyaretleri, interaktif taşhavuzu ve dokunma havuzunda deniz canlılarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğrenmeleri ve diğer tün deniz canlılarıyla tanışmaları gerçekleştirilmiştir.
 
31 Mayıs 2016 tarihinde Lütfi Banat İlkokulu öğrencileri Darıca Hayvanat Bahçesi’ne götürüldü. Burada öğrencilerin hayvanları tanıması ve hayvanlara yapılan bakımlar hakkında bilgi sahibi edinilmesi sağlandı. Öğrencilerin daha önce hayatlarında hiç görmedikleri hayvanlarla tanışmaları büyük bir heyecanı da beraberinde getirdi. Bu gezi esnasında Darıca Hayvanat Bahçesi’nin de amaçları arasında bulunan doğa ve çevre bilincini oluşturmak, hayvan-bitki ve insan bütünlüğünün devamına katkı sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak konularında öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı. 
 
02 Haziran 2016 tarihinde Org. Kami Güzey İlkokulu öğrencileri ile birlikte doğayı tanıma ve çevreyi koruma temaları altında Ataşehir’de bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne gidildi, burada bulunan birçok ada gezildi, yok olma tehlikesi altındaki endemik türlerin korunması için neler yapılması gerektiği, herbaryumun ne olduğu, neden yapıldığı ve hangi amaçlar için kullanıldığı hakkında bilgi verildi.  Yine aynı tarihte Nimetullah Matruki İlkokulu öğrencileri ile birlikte aynı amaç kapsamında Sarıyer’deki Atatürk Arboretumu’na gezi düzenlendi.  
 
3 Haziran 2016 Cuma günü tüm dünyada çevre temizliği ve çevre bilincini artırmak amacıyla Dünya Çevre Haftası kutlamaları yapıldı. Beşiktaş Belediyesi, Dünya Çevre Haftası kutlamaları kapsamında dünyanın 5. en büyük akvaryumu olan İstanbul’daki ünlü bir akvaryum firmasının da işbirliği ile Ortaköy Meydanı’nda bir dizi etkinlik düzenlendi. İstanbul Ortaköy Meydanı’nda herkese açık olarak düzenlenen etkinliklerde; kısa film gösterimi, su altı sergisi, su balesi gösterileri, perküsyon performansları ve ünlü müzik grubu Gece ve Kargo’nun konserleri gerçekleştirildi. Yaklaşık 3000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen kutlamalar şenlik tadında katılımcıların da farkındalık kazanması sağlanarak gerçekleştirildi.