Anasayfa Ambalaj Atıkları
Geri Dön

Ambalaj Atıkları

"AMBALAJ ATIĞI" NEDİR?

Ambalaj atıkları; ürünlerin tüketiciye ulaştırılması aşamasında ürünün sunumu için kullanılan ve ürünün kullanılmasından sonra oluşan, kullanım ömrü dolmuş, tekrar kullanılmak üzere geri dönüşüme tabi tutulabilen atıklardır.

Kağıt, karton, mukavva, cam şişe ve kavanozlar, metaller, plastikler ambalaj atıkları kategorisinde değerlendirilir ve geri dönüştürülebilecek olanların ayrı toplanması gerekir.

AMBALAJ ATIK TÜRLERİ GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLENLER (GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNA ATILABİLİR)GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLENLER  (GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNA ATILAMAZ)

KAĞIT / KARTON - Gazete ve Dergiler

- Defter, kitap ve kağıtlar - Kartonlar - Plastik içermeyen kağıtlar - Kağıt torbalar - Sigara paketleri - Yağlı ve ıslanmış kağıtlar

- Karbon ve faks kağıtları - Duvar kağıtları - Yapışkan içerikli kağıtlar - Mumlu kağıtlar - Kağıt havlu ve tuvalet kağıdı

CAM - Renkli / renksiz tüm cam şişeleri  - Büyük alanlı camlar (pencere-kapı camı gibi)

PLASTİK  - PET, PE, PP, PS, PVC şişeler

- Plastik şişeler - Plastik temizlik malzemeleri şişeleri  - Motor yağı ve boya kutuları - Margarin kutuları - Yağlı kaplar

METAL  - Aluminyum içecek ve konserve kutuları

- Aluminyum folyolar - Mutfak malzemeleri  - Boya kutuları - Deodorantlar - Motor ve makine yağı kutuları

BELEDİYEMİZ NELER YAPIYOR?

Belediyemiz 1996 yılında (henüz ambalaj atıklarının kontrolüne dair yasal bir zorunluluk yokken) ambalaj ve ambalaj atıklarının çöpten ayrı toplanmasına pilot bölgeler oluşturarak başlamış ve bu konuda örnek teşkil etmiştir. 2005 yılında yürürlüğe giren “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” nce yasal zorunluluk haline gelen uygulama, 2011 yılında Belediyemizce hazırlanan ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) onaylanan “Beşiktaş İlçesi Ambalaj Atıkları Yönetim Planı” ile tüm ilçeyi kapsamıştır.

Belediyemizce, 15.04.2011 tarihinde “T.C. Beşiktaş Belediyesi Mücavir Alanları İçinde Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması, Taşınması ve Ayrıştırılması Protokolü” imzalanmış olup (Belediyemiz, ÇEVKO Vakfı ve Çevre Lisanslı firma arasında), aynı yılın Haziran ayında Müdürlüğümüzce hazırlanan “Beşiktaş Belediyesi Ambalaj Atıkları Yönetim Planı” İklim Değişikliği (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı)’ nca onaylanmıştır.

Hali hazırda Çalışmalar 4 adet sıkıştırmalı atık kamyonu, 1 adet sıkıştırmasız atık kamyonu, 1 adet vinçli cam toplama kamyonu, 1 adet açık kasa cam toplama kamyonu  ve 13 personel ile yürütülmektedir. Haftanın 6 günü mesai saatleri içerisinde ve pazar günleri nöbetçi araç sistemi ile gerçekleştirilen atık toplama faaliyeti soncunda elde edilen ambalaj atıkları, ayrıştırılmak üzere 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ile ihale edilen ve sözleşme imzalanılan  Çevre Lisansı sahibi yüklenici firmanın tesisine ulaştırılmakta ve bu tesisten ihraç edilmekte veya “Geri Dönüşüm Tesisleri” ne yönlendirilmektedir.

Kaynağında ayrı toplama amacı ile programlı bir şekilde bölgede dağıtımı devam eden tüm ekipmanlar bedelsiz bir şekilde kent sakinlerimize ulaştırılmaktadır. Yılda ortalama 2000 adet İç Mekan Kutusu dağıtılmaktadır. Ayrıca İlçe genelinde 265 geri dönüşüm konteyneri ve 245 adet cam kumbara bulunmaktadır.

Müdürlüğümüzce 2019 yılından itibaren toplanan ambalaj atığı miktarları :

ATIK MİKTARLARI

YIL

2019

2020

2021

2022

2023

TOPLAM

AMBALAJ(TON)

4.849,8

3.073,7

3.285,2

3.261,1

2.887,1

17.356,9

CAM(TON)

1.013,9

1.927,2

1.360,7

646,5

676,7

5.625,0

TOPLAM

5.863,7

5.000,9

4.645,9

3.907,1

3.563,7

22.982

MEVZUATLA UYUM

Ülkemizde katı atıklar içinde önemli bir yer tutan ambalaj atıklarının yarattığı çevre kirliliğinin azaltılması ve bunların yeniden ekonomik değer haline getirilebilmeleri için ambalaj atıklarının yönetimi önemli bir süreçtir. [Çevre ve Şehircilik Bakanlığı – Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü – Atık Yönetimi Sempozyumu – Atık Yönetimi Daire Başkanlığı Sunumu]

24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde yer alan geri kazanım hedefleri doğrultusunda ambalaj atıklarının toplatılması ve geri kazanılması yetkilendirilmiş kuruluşlar ile yetkilendirilmiş kuruluşa üye olmayan piyasaya sürenlerin sorumluluğundadır. Ancak yönetmelik, yerel yönetimleri plan hazırlama ve toplama çalışmalarını koordine etme hususlarında görevlendirilmiştir. Belediyemiz bu görevlendirme doğrultusunda müvacir alanımız içerisindeki ambalaj atıklarını toplamakta/toplattırmaktadır. Bu hususlar doğrultusunda Ambalaj Atıklarının Kontrolü yönetmeliği 2021 yılında yürürlükten kaldırılmış olup, 12.07.2019 tarihinde yürürlüğe giren Sıfır Atık yönetmeliğine bağlı olarak atık toplama operasyonlarımız devam etmektedir.