Elinizde tehlikeli atık var ise mutlaka “Tehlikeli atık geri kazanım/bertaraf tesisleri” ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu tip atıkların mutlaka “Tehlikeli atık taşıma lisansı” sahibi araçlarla taşınması ve transfer edilmesi gerekmektedir. İlçemizde tehlikeli atıklar İBB'nin atık yönetiminden mesul iştiraki İSTAÇ A.Ş tarafından organize edilmektedir.

Atık hale gelmiş tüm elektrikli ve elektronik eşyalarınız belediyemizce adresinizden alınarak ilgili geri dönüşüm tesisine teslim ediliyor. İklim Değişikliği ve SIfır Atık Müdürlüğü’ne bilgi verdiğiniz günden itibaren en geç 2 iş günü içerisinde e-atıklarınız adresinizden alınıyor.

Evlerinizde ve işyerlerinizde biriktirdiğiniz atık yağları mahalle muhtarlıklarına, kültür merkezlerimize, kafelere, belediyemize ait binalara, teslim edebilirsiniz. Atık yağları 5 litrelik su şişelerine biriktirmenizi öneririz. Toplanan atık yağlar bioelektrik/biodizel üretiminde kullanılıyor.

Konu ile ilgili tüm Türkiye’de yetkilendirilmiş kuruluş TAP Derneği’dir. Belediyemiz TAP Derneği ile koordinasyon içinde atık pil kutusu dağıtımı gerçekleştiriyor ve bu kutular dolduğunda vatandaşlarımızdan alarak TAP Derneği’ne değerlendirilmek üzere (geri dönüştürülebilir ise ilgili tesise yönlendirilmesi, değil ise bu işe özel hücrelere gömülmesi) teslim ediyor. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze ulaştığınız takdirde en geç iki iş günü içerisinde atık pilleriniz adresinizden alınmaktadır.

Hayır, gerekmiyor.

Biz geri dönüştürülebilir atıklarını kaynağında ayrı biriktirmek isteyen kentlilerimizi öncelikle işyeri ve hane olarak ikiye ayırıyoruz. Evinizde atıklarınızı ayrı ayrı biriktirmek istiyorsanız, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüz binanıza çöp toplama konteynerinden ayrı olarak ambalaj atık toplama konteyneri bırakıyor. Binanızdan çıkan ambalaj atıklarını, mahalleniz için belirlenmiş toplama gününde alıyoruz. Eğer konteyner yerleşimine imkân vermeyecek bir bölgedeyseniz veya konteyner dolduracak miktarda atık toplayamıyorsanız mahalleniz için belirlenmiş atık toplama gününde biriktirdiğiniz ambalaj atıklarını binanızın önüne çıkarmanızı rica ediyoruz. İşyerinizde atık ambalajları toplamak isterseniz size çalışan sayınızla orantılı olarak iç mekân kutusu (35x70x70 cm ölçülerinde polipropilen mavi biriktirme kutusu) bırakıyoruz. Binanızdan çıkan ambalaj atıklarını, mahalleniz için belirlenen toplama gününde toplanmak üzere bu kutuda biriktirmenizi rica ediyor. Eğer sokağınızda ambalaj atığı konteyneri varsa kutunuz dolduğunda bu konteynere boşaltabilirsiniz. İşyeriniz fazla miktarda ambalaj atık üretiyorsa (market, otel vs.) işletmenize özel bir planlama yapıyoruz ve o plan doğrultusunda atıklarınızı topluyoruz.

Hafriyat atıkları ücret alınarak toplanıyor. Diğer tüm atık alma işlemleri ücretsizdir. 

Belediyemiz  ambalaj atıklarını (geri dönüştürülebilir atıklar-kâğıt, metal, plastik ve cam atıklar), bazı tehlikeli atıkları (atık piller ve bitkisel atık yağlar), elektrikli ve elektronik atıkları (beyaz eşya, küçük ev aletleri, elektrikli ofis malzemeleri, bilgisayar, klima ve benzeri), ilaç atıklarını, hafriyat atıklarını ve tekstil atıklarını kaynağında ayrı toplamaktadır.

Büyükşehir bölgelerinde denizin tüm mükellefiyeti büyükşehir belediyesindedir. Bu sebeple deniz kirliliğiyle alakalı bir başvurunuz olması durumunda İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Her ne kadar bu konudaki sorumluluk İBB'de olsa da, deniz kirliliği konusunda anlık müdahale çok önemlidir. Eğer yanınızda bir fotoğraf makinesi varsa bu uygunsuz işlemi hemen fotoğraflayın. Ardından hizmet merkezimizi arayarak veya belediyemize gelerek İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz. 

Kentimizin neredeyse tamamında kömür kullanımına rastlanmamaktadır. Ancak kullanmak isteyen kentlilerimiz “menşei belgeli” kömürler almalı, yakma esnasında plastik ve türevleri kullanmamalı, havalandırma bacalarını düzenli aralıklarla itfaiyeden yetki almış lisanlı firmalara temizletmelidir. 

Belediye hizmet merkezine veya İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz. Müdürlüğümüzün uzmanları yerinde inceleme yaparak baca-filtre-havalandırma ve benzeri kontrolleri yaparak müdahalede bulunuyor.

Belediye hizmet merkezine veya İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze başvurabilirsiniz. 

Türkiye çapında bu konuyla ilgili tek yetkili var: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Beşiktaş sınırları içindeki şikâyetlerinizi bu kurumun İstanbul Bölge Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. Adres: İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Havalimanı Kavşağı DTM Plaza A2 Blok Kat 7 Yeşilköy-İSTANBUL Tel:(0212) 465 62 62  Faks:(0212) 465 62 76 Internet adresi: www.btk.gov.tr

Beşiktaş Müftülüğü’ne başvurabilirsiniz. 

Öncelikle şikâyetinizi bir dilekçeyle veya hizmet merkezimizi arayarak İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze iletmeniz gerekiyor. Bir uzman alanda klima veya jeneratörün gürültü değerini kontrol ediyor. Gerekli iyileştirmelerin yapılması sağlanıyor.

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında “Apartman Genel Kurulu” bu konuda karar alma yetkisine sahiptir. Apartmanda oturanlar bu kararlara uymak zorundadır. Eğer böyle bir karar yoksa şikâyetçi yönetime “ihtarname” ile uyarmalıdır. Belediyemizin bu konuda klimaları sökme ve benzeri işlemlerde bulunma yetkisi bulunmuyor

Öncelikle şikayetinizi bir dilekçeyle veya hizmet merkezimizi arayarak İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüze iletmeniz gerekiyor. Gürültü gündüz kaynaklıysa müdürlüğümüz gerekli incelemeleri yaparak müdahalede bulunuyor. Gürültü gece kaynaklıysa öncelikle işletmenin ruhsatları kontrol ediliyor. Ardından çevresel gürültü ölçümü gerçekleştirilerek mevzuatın işaret ettiği sınır değerlerin haricinde bir kirlilik varsa idari yaptırım (para cezası, süreli kapatma, süresiz kapatma vb) uygulanıyor.