Faaliyetler / Etkinlikler / Dünya Çevre Haftası Etkinlikleri

5 Haziran 2018 Dünya Çevre Günü ve Haftası Etkinlikleri

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ 5 HAZİRAN ÇEVRE GÜNÜ VE HAFTALIK ETKİNLİK PROGRAMI

Kentlerde yaşayan çocukların, kentlerinin kültürel ve doğal mirasını tanımaları ve koruma bilincini yaşayarak öğrenmeleri amacına yönelik eğitim programlarının öneminin kavranması adına bu kapsamda, bütüncül bir bakış açısıyla doğa-kültür-insan arasındaki ayrılmaz ilişkiyi temel alan “Rehberin Doğa Eğitim Programı” hazırlanmıştır. 2017 yılı içinde ilçemizdeki tüm okullardaki öğretmenlere geri dönüşüm atıklarının toplanması ve değerlendirilmesi konusunda eğitimler verilmiştir. Ayrıca ÇEKÜL ile yapılan işbirliği kapsamında 17 Kasım 2017 tarihinde Beşiktaş İlçesinden, ortaokul kademesinde görev yapan 23 öğretmenin katılımı ile Şerifler Yalısı, Emirgan’da 09.00-17.00 saatleri arasında düzenlenen öğretmen eğitimi ile uygulanmıştır. Eğitim için 11 devlet okulu, 12 özel okul olmak üzere toplam 23 okuldan öğretmenin başvurusu alınmış, eğitim ile ilgili iletişim ve bilgilendirme süreçleri Beşiktaş Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Bilgi Ağacı Eğitim Birimi tarafından yürütülmüştür. Rehberim Doğa Öğretmen Eğitimi, konu ile ilgili bilişsel becerileri ve işitsel yeterlilikleri yüksek bir grupla gerçekleştirilmiştir. 

  • 23 okulun proje dahilinde sene içinde yapmış olduğu çalışmalar, 5 Haziran günü Mustafa Kemal Kültür Merkezinde (MKM) sergilenmiş ve sergi çalışmasını hazırlayan öğrenciler için kukla gösterisi düzenlenmiştir.

 

EK 1: Rehberim Doğa Programı Kapanış Sergisi ve Çevre Günü Etkinliği Katılımcı Listesi

 

S.N.

Okul Adı

Katılımcı Sayısı

1

Ali Yalkın Ortaokulu

11

2

Şair Nedim Ortaokulu

26

3

Lütfi Banat Ortaokulu

17

4

Hasan Ali Yücel Ortaokulu

36

5

Özel Yıldız Ortaokulu

18

6

Özel Etiler Sevinç Ortaokulu

51

7

Nimetullah Mahruki İlkokulu/Ortaokulu

36

8

İsmail Tarman Ortaokulu

52

 

  1. : Rehberim Doğa Programı Kapanış Sergisi ve Çevre Günü Etkinliği

Saat

Etkinlik

10:30-11:00

Açılış Konuşmaları

11:00-11:15

Program tanıtım konuşmaları ve katılımcı öğretmenlerin izlenimlerini paylaşması

11:15-11:30

Program filminin paylaşılması

11:30-11:45

Rehberim Doğa Eğitim Programını uygulayan öğretmenlerin “Katılım Belgelerinin” verilmesi

11:45-12:15

Tiyatro Gösterisi

12:15-12:30

Sergi turu

12:30

Kapanış

 
BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ / ÇEVRE KORUMA ve KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ
Dünya Çevre Haftası Programı / 5 Haziran 2016
 
Dünya Çevre Haftası kutlamaları kapsamında yapılan etkinlikler aşağıdaki gibidir:
 

30 Mayıs 2016 tarihinde Hamiyet Gerçek İlkokulu ve Org. Kami Güzey İlkokulu öğrencileri ile  birlikte su canlılarını keşfetmek adına İstanbul’da bulunan özel bir akvaryuma gezi düzenlenmiştir.  Bu gezi kapsamında öğrenciler çevreyi ve canlıları koruma konusunda bilinçlendirilmiş ve farkındalık kazandırılmıştır. Burada öğrencilerin, en büyük köpekbalığı ailesiyle tanışmaları, yüzgeç avcılığı hakkında bilgilendirilmeleri, kaplumbağaları korumak için neler yapılması gerektiğini öğrenmeleri, denizatı bakım evini ziyaretleri, interaktif taşhavuzu ve dokunma havuzunda deniz canlılarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğrenmeleri ve diğer tün deniz canlılarıyla tanışmaları gerçekleştirilmiştir.

31 Mayıs 2016 tarihinde Lütfi Banat İlkokulu öğrencileri Darıca Hayvanat Bahçesi’ne götürüldü. Burada öğrencilerin hayvanları tanıması ve hayvanlara yapılan bakımlar hakkında bilgi sahibi edinilmesi sağlandı. Öğrencilerin daha önce hayatlarında hiç görmedikleri hayvanlarla tanışmaları büyük bir heyecanı da beraberinde getirdi. Bu gezi esnasında Darıca Hayvanat Bahçesi’nin de amaçları arasında bulunan doğa ve çevre bilincini oluşturmak, hayvan-bitki ve insan bütünlüğünün devamına katkı sağlamak ve toplumsal duyarlılığı artırmak konularında öğrencilere bilgilendirmeler yapıldı.

02 Haziran 2016 tarihinde Org. Kami Güzey İlkokulu öğrencileri ile birlikte doğayı tanıma ve çevreyi koruma temaları altında Ataşehir’de bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne gidildi, burada bulunan birçok ada gezildi, yok olma tehlikesi altındaki endemik türlerin korunması için neler yapılması gerektiği, herbaryumun ne olduğu, neden yapıldığı ve hangi amaçlar için kullanıldığı hakkında bilgi verildi.  Yine aynı tarihte Nimetullah Matruki İlkokulu öğrencileri ile birlikte aynı amaç kapsamında Sarıyer’deki Atatürk Arboretumu’na gezi düzenlendi. 

3 Haziran 2016 Cuma günü tüm dünyada çevre temizliği ve çevre bilincini artırmak amacıyla Dünya Çevre Haftası kutlamaları yapıldı. Beşiktaş Belediyesi, Dünya Çevre Haftası kutlamaları kapsamında dünyanın 5. en büyük akvaryumu olan İstanbul’daki ünlü bir akvaryum firmasının da işbirliği ile Ortaköy Meydanı’nda bir dizi etkinlik düzenlendi. İstanbul Ortaköy Meydanı’nda herkese açık olarak düzenlenen etkinliklerde; kısa film gösterimi, su altı sergisi, su balesi gösterileri, perküsyon performansları ve ünlü müzik grubu Gece ve Kargo’nun konserleri gerçekleştirildi. Yaklaşık 3000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen kutlamalar şenlik tadında katılımcıların da farkındalık kazanması sağlanarak gerçekleştirildi.


5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası Programı:

Tarih Gün  
30 Mayıs Pazartesi

Akvaryum Gezisi

31 Mayıs Salı Hayvanat Bahçesi Gezisi
Yer: İzmir-Darıca
2 Haziran Perşembe Botanik Bahçesi Gezisi
Yer: Ataşehir-Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
3 Haziran Cuma

Çevre Haftası Etkinlikleri
Yer:Ortaköy Meydanı

 
BEŞİKTAŞ BELEDİYESİ / ÇEVRE KORUMA ve KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ
Dünya Çevre Haftası Programı / 5 Haziran 2015

Dünya Çevre Günü’nde Ortaköy’de buluşuldu...

Beşiktaş Belediyesi ve Sualtı Temizlik Ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği’nin birlikte düzenlediği "Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği” 5 Haziran Cuma günü Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı işbirliği ile Ortaköy Sahili’nde yapıldı.

Şenlik alanında yapılan yarışmalar (Resim, Kısa Öykü ve Slogan), Deniz Sunumları, Performanslar, Kukla Tiyatrosu, “Ben Çöp Değilim” ve “Su Perisi” tiyatroları, Geri Dönüşüm Konteynerleri ile Perküsyon Performansı, Sualtı Temizlik Dalışı, Sualtından Canlı Yayın, STH Açık Hava Sergisi, Serbest Kürsü...

Sualtı çalışmaları sahne arkasına kurulacak dev ekrandan canlı olarak izlenildi, çocuklar dalgıç abileriyle sualtında çalışırken konuşup sorular sordu. STH Sualtı Temizlik Ekibine bu kez Sahil Güvenlik Komutanlığı da 4 dalgıcı ile destek verdi.

Şenliğe çevre ilköğretim okullarından 300 kadar öğrenci katıldı. Minik katılımcılar deniz kıyısında kurulacak resim atölyesinde denizi resmedip, deniz konulu kısa öykülerini paylaşarak gün sonunda slogan yarışması ile Konuşan Balık 2016’ya kadar kullanacağı sloganını buldu. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verildi.

Yakın zamanda kaybettiğimiz Yaşar Kemal’e ithaf edilen şenlikte bu yıl Sadun Boro Özel Ödülü Yaşar Kemal’in tüm eserlerini içeren kitap seti hediye edildi.

Beşiktaş Belediyesi, Sualtı Temizlik ve Bilinçlendirme Hareketi Derneği (STH) ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı işbirliği ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği gerçekleştirildi.


5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası Programı:

Tarih Gün  
5 Haziran Cuma

Dünya Çevre Günü, Konuşan Balık Deniz ve Çocuk Şenliği
10:15     Şenlik Başlangıcı, Materyal Dağıtımı ve Slogan Kayıt Formlarının Toplanması
             Resim Yarışmasının Başlangıcı
             Tiyatro (Su Damlası)
             Sahil Güvenlik Komutanlığı Hücum Botu’nun ve Sualtı Sergisi’nin Gezilmesi
11:00     Atık Toplama Malzemeleri ile Perküsyon Performansı
11:15     Denizden Çıkan Atıklar Temalı Film Gösterimi
11:30     Toplumsal Afet Platformu Bilinçlendirme Etkinliği
11:45     Burak Reis İlköğretim Okulu Perküsyon Performansı (Sahnede)
12:00     Denizden Çıkan Geri Dönüştürülebilir Atıklar Sunumu (PAGÇEV)
12:15     Sualtı Temizlik Çalışmalarının Başlangıcı (Sualtından Canlı Yayın)
12:30     Resim Yarışmasının Tamamlanması
             Atık Toplama Malzemeleri ile Perküsyon Performansı
13:00     Sualtı Temizlik Çalışmalarının Tamamlanması ve Envanter Çalışması
13:15     Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni
13:30     Tiyatro (Ben Çöp Değilim!)
14:30     Kapanış

9 Haziran Salı Geri Dönüşüm Tesisi Teknik Gezisi
Katılım: 50 öğrenci
Yer: Davutpaşa
10 Haziran Çarşamba BiyoDizel Tesisi Teknik Gezisi
Katılım: 50 öğrenci
Yer: Gebze
11 Haziran Perşembe Atatürk Arbaretumu Gezisi
Katılım: 50 öğrenci
Yer: Bahçeköy
28 Haziran Pazar Bisiklet Şenliği / "Ne kadar az karbon, o kadar TEMİZ HAVA!"
Başlangıç: Dolmabahçe Saat Kulesi, Bitiş: Emirgan Parkı
Hafta Boyunca
HERGÜN
Katlanabilir alışveriş poşeti dağıtımı
Yer: Mevcut günün pazar yeri
Adet: 7000