Faaliyetler / Etkinlikler / Dünya Su Günü Etkinlikleri

Dünya Su Günü Etkinlikleri

“Su Ayak İzi”, tüketici ve üreticilerin doğrudan ve dolaylı olarak su sarfiyatını birlikte değerlendiren su tüketimi için bir göstergedir.

Bireyin, toplumun veya iş kolunun su ayak izi; bireyin veya toplumun tükettiği malların ve hizmetlerin üretimi için kullanılan, veya üreticinin mal ve hizmet üretimi için kullandığı toplam temiz su kaynaklarının miktarıdır.

Müdürlüğümüz, bilinçsiz su tüketiminin azaltılması ve su ayak izinin küçültülmesi için her yıl etkinlikler düzenlemekte, toplumda özellikle ilköğretim çağındaki bireylerden başlayarak farkındalık yaratılmasını temin etmek amacıyla aksiyonlar almaktadır.

 

2015 Yılı

Müdürlüğümüz tarafından  “Sanal Su Tasarrufu İle Su Ayak İzimiz Küçülüyor” temalı bir farkındalık etkinliği düzenlenmiştir.

Etkinliğe, Beşiktaş'ta yer alan Lütfi Banat Ortaokulu, MEF Okulları, Özel Yıldız Koleji ve İsmail Tarman Ortaokulu 5. Sınıf öğrencileri katılım sağlamıştır.

Katılımcıları sanal su tasarrufu hakkında bilgilendiren bir sunumun ardından yapılan anketle, salondaki tüm öğrencilerin su ayak izi hesaplanmıştır.

Katılımcı okullar arasında yer alan, Özel Yıldız Koleji drama kulübü öğrencilerinin, su tasarrufu konulu bir tiyatro oyunu sergilemesi ardından müzik kulübünden öğrenciler, beden perküsyonu ile bir su gösterisi yapmış, etkinlik sonlandırılmıştır.